Nagyrédei Szüreti Napokon nemcsak fenyegetett az időjárás, hanem beváltotta ígéretét. Szombat reggelre nemcsak lógott az eső lába, hanem komolyabb csapadék-mennyiség zúdult a Mátraaljára is. Csakúgy pattogtak a cseppek az utcakövön. Minden egyes csepp fokozatosan elvette az emberek kedvét. Programok törlése vagy zárt térbe helyezése vált időszerűvé. Akik az ország más részéből érkeztek volna, bizony kinéztek ablakukon, és azt mondták, ezen a napon nem indulunk el sehova, nemhogy Nagyrédére.
Azonban a jó szellemek megsegítették Nagyrédét és lakosságát. A fellegek csapjait elzárták odafenn, és amellett, hogy a zuhi elállt, még a nap is kisütött. Sugarai ismét a nyár melegével cirógatták a települést. Győzedelmeskedett tehát a jó. Pont úgy, mint amikor Nagyréde lakossága a közelmúltban levetette magáról a rendszerváltás utáni diktatúra béklyóit. Akik ezen a napon még egyszer kipillantottak Nagyrédén vagy a környéken ablakuk szemén, ők már csettinthettek, s uccu neki kilátogattak a Fő útra. Mérhetetlen jó hangulat, öröm várta őket. S a derű csak fokozódott.
A jozsicinizmus bukásának évfordulójához közeledve a jó szellemek most is megvédték a lakosságot
A műsorvezető R. Kárpáti Péter volt. A színész, aki a Barátok közt sorozat Andrisa. Azért a Barátok köztből kértek fel műsorvezetőt, mert itt mindenki barátok közt van úgyis a Nagyrédei Szüreti Napokon. A főzőversennyel kezdődött a forgatókönyve.
Tök jó volt a műsorvezető. R. Kárpáti Péter felkonferálja a következő műsorszámot
Sok csapat nevezett, de első csak egy lett. Közhírré tétetett, hogy keresik azt a csapatot, amelyik a legjobb levest főzi. Ki ily, ki oly levest készített. Annyi biztos, hogy a kezdetben nekiindult esőből jutott a levesekbe is a kondérokban, így közvetlenül égi segítség érkezett a fakanállal serénykedők részére. A kondérokban és bográcsokban rotyogó főztök olyanná varázsolták a Fő utat, mintha egy pályaudvaron gőzmozdonyok pöfékelnének. A gőzmozdonyos hasonlat nem áll távol a valóságtól, ugyanis akár lehetne is ilyen, hiszen a cikk szerzője történelmi kutatásai közepette olyan dokumentumokra lelt, miszerint Nagyrédén kis nyomközű vasút építését tervezték, amely a Mátraalja településeit kötötte volna össze még a XX. század elején. És hogy mik fortyogtak a fedelek alatt? A legtöbb csapat a Jókai bableves főzése mellett döntött. Ám mások másba kezdtek. Végeláthatatlan sürgés-forgás volt. A három tagú zsűrit Stiller Tamás mesterszakács vezette, s vele volt még Sebők Judit, valamint Erki Dalma is. Az ítészek elé tálalt kóstolókban Stiller Tamás szerint inkább a házias jelleg uralkodott. Voltak olyan levesek, amelyekben minden volt, s egyszerre minden akart lenni, de volt olyan remek is, amely egy elemet hangsúlyozott ki. Akadt teljesen jellegtelen is. Utóbbi lehet, hogy az volt, amelyikben csak esővíz állt. A zsűri színpadon mondta el a közönségnek a végeredményt, amelyet úgy vártak a döntőbe került versenyzők, mintha az X-faktor tehetségkutató műsorban lennének. Az összekapaszkodás leginkább a Bárdos és csapatának kedvezett. A fődíjnak tartott óriás fakanalat ugyanis ez a gárda érdemelte ki. Az asszonyok arcáról igazi öröm volt leolvasható, amikor kézbe vehették Siposné Fodor Judit polgármestertől az új tárgyat:
– Azt a jó hagyományos Jókai bablevest főztük – szóltak a csapat tagjai. – Volt benne csülök, répa, fűszerek, tejföl, s minden, ami kell. Szívünket, lelkünket belekavartuk. A Bárdos és fia pincészet dolgozói Bárdos úrral erősítve készítették a zsűri tetszését leginkább elnyert levest. Mindenki kivette a részét a főzésben valamivel.
We are the champion. A Bárdos és csapatának levesét ítélte legjobbnak a zsűri
A tavaly második helyezett csapat még előbbre léphetett idén. Kérdés, hogy jövőre hova fog előre lépni. Vélhetően ezen a kérdésen már az sem segíthet, hogy a Bárdos és csapata a polgármesteri hivatal fala mellett főzött, s ennél közelebb a hivatalhoz már senki nem állhatott. Ezt az összefonódást és ezt a politikai hátteret most, hogy lelepleztük, a tréfát magunk mögött hagyva lépjünk tovább a második helyezetthez!
Nem elsők, de dobogósok. Nagy Viktor csapata, amikor meghallotta a helyezést a főzőverseny fináléjában
Egy banda vállvetve állt az ítélethirdetéskor. Megérte szorítani, ugyanis Nagy Viktor csapatát a második helyre sorolta a bíráló trió. A kihirdetés pillanatában, mintha gólt rúgott volna a csapat, olyan magasba szökelltek a kisszakácsok. Nagy éljenzés tört ki. A fiatalokként is ismert együttes a tavalyi dobogós zárás után ismét a csúcsok felé tört. A levesük Jókai bableves volt. Különlegességét a kiválóan eltalált, erős fűszerezettség és az állag adta. Az erő levesbe csempészése nem véletlen. Tudni érdemes, hogy a fiatalok között vadászok is vannak, de mindegyikük szereti a természetet: a fákat, a füvet, a cserjéket. Többük nemcsak szeret főzni, hanem tud is. Nagy büszkeséggel mutatták be a kiválóságban első helyet ostromló finomságukat.
A fotóstól is elveszik a munkát, olyan szorgosak. Nagy Viktor csapata
A jól megérdemelt férfimunka után koccintottak kondérjuk mellett. Bárpultjuknak nem mást néztek ki, mint a polgármesteri hivatal egyik ablakpárkányát. A polgármesteri hivatal ezen funkciója még nem volt ismert eddig, de jó ha tudjuk, a hivatal, ahol lehet, segít.
Ezt jól kifőzték. Nagy Viktor csapata
Szent Imre kitűnő védőszent volt ezen alkalommal is, ugyanis a Szent Imre Borlovagrend csapata megosztott harmadik helyen végzett. Ebből is láthatjuk, hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze.
– Vadraguval leptük meg a zsűrit, egy kicsit ki akartunk lógni a sorból – nyilatkozta Csernyik Ottó. – Mást akartunk, mint a többiek. Az étket vaddisznóhúsból főztük, amihez vargánya gombát kavartunk.
Szent Imre ismét jó védőszent volt. A harmadik lett a róla elnevezett borlovagrend a főzőversenyen.
A borlovagrend tagjai díszes szürke reverendájukat nem öltötték föl ezen eseménykor, nehogy kipücögjön a leves, s összemázasítsa a tiszteletet parancsoló ruházatot. A tagok névre hímzett kék előkét viseltek az üst közelében. Csupán a szüreti menetre szürkültek be. Az asztalnál a remek tejfeles-gombás ízvilágot tükröző levesben nagyon vadul úsztak a húsok a szájak irányába, amelyek végül elnyelettek. Értékelésünk szerint ez volt a legharmonikusabb leves. Mellette nagy szívvel kínáltak még frissiben sült bodakot és almás lepényt is a borlovagok.
Kitört a kommonizmus. Megosztott harmadik a Kommon Kft. a főzőversenyen
A harmadik helyen osztozott még a Kommon Kft. csapata. A társaság zöld egyenruhában küzdötte végig a versenyt. A terepszín segíthette a csapatot, hogy a legaktuálisabb elemet "ollózhassa" ki a természetből a főzéshez. Mindenki Zsoltija elmondta, hogy vadragut főztek. Ugyancsak valami földi jóval akartak kirukkolni. Asztaluknál felbukkant kisgyermeke is, aki mini angyalként vezérelte dobogóra Kommonékat.
Mer. Csiga kínálja a Jókai bablevest a főzőversenyen a Peppino Team zónájában
A további csapatok közül a zsűri a Peppino Team-et sorolta a legkiemelkedőbb helyre. Kovács Gabica csapatvezető szakácsruhába öltözött főznökei csigalevest főztek. A titkos receptről meggyóntattuk a legilletékesebbet, s a gyónási titkot megsértve közzé tesszük nagy nyilvánosságot elkövetetten:
– A Csigaleves attól csigaleves, hogy a becenevem Csiga, s én voltam a főszakácsa a csapatnak – nevetett Csiga. – A Jókai bableves is kapta a nevét valahonnan, nem? Amúgy Jókai bableves alapon készült a főzt, egyedi megoldásokkal. Egyenként kézzel csipegettük bele a kézzel gyúrt csipetkét. Gomba is található benne. Három éve veszünk részt a főzőversenyen, s nagyon jól érezzük magunkat ilyenkor.
És hamm, mind bekapta... Kovács Kevin kis labdarúgó arról álmodik a Peppino Team főzőcsapat asztalánál, hogy egyszer majd annyi gólt rúg, ahány pogácsát lát
Ízvilágában a csigaleves pont az első helyezett csapatéhoz hasonlított. S bíz' nagyon remek volt. A hentes foglalkozású úr bizony nem csak vágni, de főzni is tud. Rendkívül sok vendég megfordult a Peppino asztalánál. A leves mellé sütit, szőlőt és sört is kínáltak. Megyeri László korábbi polgárőr-parancsnok is csak annyit állapíthatott meg az asztalnál, hogy itt minden rendben van.
A Szőlőskert Nagyréde SC ugyan nem nevezett a főzőversenyen, de ez nem zavarta. Versenyen kívül extra produktumot főzött a klub tér felőli bejáratánál Fehér Gyula. Csülök volt az. Frissen főtt. Melegében, kellően porhanyósan, lágyan omló szálakkal került a szájakba némi erőspaprika, lilahagyma és paradicsom kíséretében, amelyet paraszttálakról kínáltak. Remek VÖRÖS(!!!)-borok is pohárba szökkentek itt, hogy utána szájpadlást és torkot is átcirógassanak. A sporthoz közel állók nagy elégedettséggel kóstolgatták a fentieket.
Töke van a menyasszonynak? Nem, a menyecske csupán beszorult dugót húz ki a palack lyukából
A falu borát is megnevezték a nagyszínpad egyik csúcseseményeként. A nemzetközi hírű Bárdos és fia pincészet 2016-os évjáratú száraz sauvignon blanc bora lett az. A legszebb fehérbor a Nagyrédei Szőlők Kft. 2014-es chardonnay-ja volt. A legszebb vörösbor a 2015-ös cabarnet franc–cabarnet sauvignon lett a Bárdos és fia pincészet mélyéből. A legszebb rosé is innen származik cabarnet franc alapokkal.
– Összesen hatvannégy bor vett részt a borversenyen, amiből szakmai zsűri határozott meg először aranyérmes borokat – tájékoztatott Csernyik István hegybíró. – Ezt követően bort értő társadalmi zsűri határozta meg az aranyérmes borok közül a legszebbeket és a falu borát.
A borbemutatót Thummerer Vilmos borász tartotta, aki nagyrédei kötődésű, hiszen korábban itt volt vezető a tsz-ben, itt lakott és itt születtek gyermekei.
Éva most nem almával csábít
És ha már borok, ellátogattunk a borudvarba. A Szent Imre Általános Iskola udvarán két pincészet fogadta a nagyérdeműt. Rögtön a sarkon a T. bor pince standja állt, szinonimájaként annak, hogy Nagyrédére is ha beérünk, az első ház a T. bor pince. Paulik Tibor gazda hét bora ácsingózott kóstolásra vágyva. Illatos cuvée száraz muskotály, zenit-zöldveltelini száraz fehér, kislányos félédes fehér, kékfrankos száraz rosé, félszáraz rosé cuvée, cabarnet sauvignon száraz vörös, medina-cabarnet sauvignon félédes vörös borok itatták magukat. A település határában fekvő levendulaültetvényéről levendulás termékeket is hozott magával T.bor, de mézet sem felejtett el idecipelni.
Paulik Tibo' borosgazda (balra) ki akarja cenzurázni a szó végi R betűket, még a Homonyik Sándo' al folytatott beszélgetés közben is
Rögtön a szomszédban állt a Nagyrédei Szőlők Kft. kihelyezett borbemutatója, ugyancsak hét fajtával. A pulthoz érkezve azt tapasztalhatta a kóstolni vágyó, hogy ezen alkalommal a Mátra Hill márkát erősítette a cég. A sorozatból kapható volt a száraz fehér Irsai Olivér, a száraz fehér Pinot Grigio, a száraz vörös cabarnet franc. Az Imre herceg sorozatból a félszáraz rosé tündökölt. Továbbá szerezhettünk Mátrai édes fehér muscat ottonel, édes vörös kékfrankos, illetve száraz fehér chardonnay nedűket is.
A Nagyrédei Szőlők Kft. borai is sok kóstoló vendéget vonzottak
A szüreti napok szépségkirálynő-választását szőlőszemű szépségek választásának keresztelték át. A kilenc lányzónak különféle próbákat kellett kiállnia, mint a hasonlatos nagy eseményeken. A Molnár József Művelődési Ház előtt tartott programon a nagy számú nézelődő körbe állta a próbatételek helyszínét, s bár az ételek mellett a lányokból is szerettek volna csipegetni, mégis csak a látvány maradhatott. Ja, és a szurkolás. Mindenkinek megvolt a maga kedvenc múzsája, így mint a nagy versenyeken elragadta a hév a nézőtábort, s összevissza bekiabálástól volt hangos a táj.
Pecze Katalin lett a legszebb szőlőszem (középen). Mellette az udvarhölgyei? (balján: Kovács Gabica, jobbján: Markó Anita)
Minden lány annyira élvezte a megmérettetést, hogy szinte kivirágzott vagy megfiatalodott, néhol olyan lánnyá, amely a legszebb formáját tudta tündököltetni a közönségnek. Végső soron Pecze Katalin turai illetőségű menyecske lett a győztes. A szőlőszemű szépség fejére Siposné Fodor Judit polgármester tette fel a virágpártát.
Siposné Fodor Judit polgármestert már régebben "megkoronázta" a nép, most ő koronázza Pecze Katalint, a fesztivál szépségkirálynőjét
A szüreti felvonulás élére a polgármester és jegyző duója közé a Szent Imre Borlovagrend állt. A szó szoros értelmében elválasztották a hatalmi ágakat a szürke reverendások. Az ország legszebb borlovagrendi ruházatában ragyogó felvonulás-vezetők élén Csernyik István hegybíró zászlóval haladt. Az egész falut körbe járták.
Ez nem tüntetés. Felvonulás a néppel közösen. Élen a borlovagrend tagjai, valamint balról második: Siposné Fodor Judit polgármester, balról negyedik: Bálint Edina Ida, a jegyző
Nyomukban az isten adta nép tartott. Bőgőkkel, hegedűkkel, tangóharmonikával, citerával. Ütöttek, fúttak, csókolóztak (már aki annyira közeli hozzátartozó volt), mindent csináltak, de leginkább énekeltek, táncoltak. Nem lehetett leállítani őket. S ha nem lettek volna további programok, talán még ma is körbe járnának a faluban.
Keresztes lovagok. A templom előtt is elhaladt a szüreti felvonulás
Felvonulók mérték. Az egykilométeres távharmonikázásban is élen a Nagyrédei Férfi Dalárda
Azért volt gyors a felvonulás, mert a rendőrség "üldözőbe vette" a közúton (öröm)ittasan haladó lakosságot
A Molnár József Művelődési Ház nem a májnak, inkább a szellemnek adott felfrissülni valót. Három kiállítás tárta ki kapuit. Dr. Fejes András a klubteremben mutathatta be életének munkásságát. Országos hatású könyvei mellett a többi között művészeti alkotásai, személyes tárgyai is láthatóak voltak. A nagyrédei úr korábban sportolt, s a közelmúltban tornacsarnokot neveztek el róla Gyöngyösön. Kevesen mondhatják el magukról, hogy életükben sportlétesítményre függesztik ki a nevüket. Dr. Fejes András ilyen. S ilyen személyiségek fémjelzik Nagyrédét. A nagyteremben Gréczi Margit hat vadonatúj festménye mellett korábbi képei is láthatóak voltak. Többféle ihletettségű és témájú alkotásai köszöntek vissza a falakról. A kiállítást az különböztette meg a korábbiaktól, hogy most már tanítványa festményeit is kifüggesztették.
Valaki a tájképét mutatja be, valaki a jövőképét. Gréczi Margit festőnő és Erki János korábbi jegyző
– Idén ez a negyedik kiállításom – nyilatkozta Gréczi Margit. – Az országban már megszámlálhatatlan kiállításom volt, de a rédei tárlatok mindig különlegesek nekem. Jelenleg is készül több képem. Annak nagyon örültem, amikor külföldön létrehozták internetes oldalamat, amelyen a pályafutásom részletesen nyomon követhető.
A Molnár József Művelődési Ház aulájában a nagyrédei civil körök mutatkoztak be. Rövid leírás képek gyűrűjébe foglaltatott minden kezdeményezésről. A nagyrédei balett csoporttól, az NKHE-n át a Bokréta Nyugdíjas Körig megismerkedhettek a látogatók a szervezetekkel. A kiállításokat Siposné Fodor Judit polgármester nyitotta meg, de minden érintett hozzá fűzte gondolatait.
Kankara. Nemcsak egy személy neve, hanem egy róla szóló filmé is ettől az évtől, amely vetítésének előterében a filmnévadó fia fogadja a gratulációkat
A Kankara című filmet már korábban bemutatta ugyan a gyöngyösi mozi, de nagyrédei ősbemutatója csak most következett be. Amíg a gyöngyösi vetítésen ott lehetett a film címszereplője, Balázs Miklós, addig ezen eseménykor nem, ugyanis kórházba került. A jelenlévő azonos névre keresztelt fiának a gratulációk mellett édesapja mihamarabbi felépülését is kívánták. A filmben Kankara saját kisgyerekkori élményét meséli el pincéjében. A kisgyereket szereplő játsza, csakúgy mint azt a zenekart, amely a valóságban ment a botrányos végkifejletű vendégszereplésre. A Virtus Kamara Táncegyüttes öltött fel olyan gúnyát, amely hasonlít a korabeli képeken láthatóhoz, s próbálta átélni a régmúlt pillanatait. Az alkotás a Credofilm nevéhez fűződik, amely a szüreti napokon is forgatott. Lapunk megtudta Berzsényi Gergely rendezőtől, hogy a szüreti mulatságról készült film egy pörgős, zenés hangulatfilm lesz, s hamarosan látható majd.
Kojak. A Credofilm filmet forgatott a Nagyrédei Szüreti Napokról
Helyi és vendégcsoportok a Dűvő zenekar aláfestésével mutatkoztak be. Sokan táncra perdültek a jó hangulatban. Homonyik Sándor várva várt koncertje következett. A Millennium idején Homonyik Sándor sokszor dalolt Nagyrédén. A szívhez szóló énekes a mai napig annyira topon van, hogy bizony most is megríkatta a mátraaljai asszonyokat, lányokat. Nem a véletlen műve, hogy leszerelkező zenekarával együtt visszakövetelte a közönség. A választás eredményét követően pedig álmodhatott mindenki egy királylányt. A tapsorkán nem maradhatott el.
Homonyik Sándort nem a zöld ufók akarták elrabolni, hanem a színpad előtt felsorakozott nagyrédei asszonyok.
Cimbaliband és Horváth Alexandra következett, akik elhúzták a közönség nótáját. Kivétel nélkül minden láb mozgásba lendült, ha más nem, csak az ütem lüktetése miatt. A tűzzsonglőrök félórás produkciója lángra lobbantotta a nézők lelkét. Ők aztán mindent dobáltak. És csak a falut nem gyújtották fel. Kerek alakú, bot alakú, ilyen alakú ez és az, de lényeg, hogy a kezükben minden lángra kapott. Én pont ezért nem is fogtam velük kezet. Jó dolog az ismeretség, no de nem minden áron. Miután a piromániások is kiélvezhették magukat, Bazsó duózott újfent a település, egészen az éjféli harangszóig, ami viszont elmaradt.
Jó ebédhez kell a nóta
Vasárnap a kakas kicsit később kukorékolt, hiszen ő a hajnalig tartó retródiszkóban denszelt a Club 69-ben, s lekéste az első napsugarakat. Másnaposok és aznaposok is közös átmozgató tornával tehették frissebbé magukat, hogy aznap teljes teljében járjon a járókelő. És hogy a sportok előtérben maradjanak, mindjárt vívóbemutató következett. A Szőlőskert Nagyréde SC pár napja új négypástos helyi vívótermet kapott vívó szakosztálya hívta ki a lakosságot párbajra. No nem elégtétel okán, hanem hogy megmutassa neki, milyen képességei vannak. Zödös Zsolt edző neveltjei pár asszóban kápráztatták el a kilátogatókat. S ha már a Szőlőskertben jártunk, megmutatták Fehér Gyula edző tanítványai, hogy miként lehet látványosan bokszolni. Az ökölvívó szakosztály közelmúltbeli országos tizenegyedik helyét igazolandó az öklözők bal horgokkal és jobb egyenesekkel szüretelték a pontokat. A Zöld Völgy Íjászai nyilas bemutatója jött. Ámulatba ejtő, hogy mennyi közös nevező van az íjászok és az újságírók munkája között. Például a pont. Ezt akarják eltalálni az íjászok is a kör közepén, e felé közelítenek az újságírók is a mondat végén, de valahogy mindig csak nagyon nehezen jutnak el addig a pirinyó valamiig. Annyi biztos, hogy íjászatban továbbra is Tell Vilmos vezeti a világranglistát.
Ők ilyen Virtussal ropják a táncot
A Kastély Óvoda és a Szent Imre Általános Iskola növendékei műsorral készültek, amit a szabadtéri színpadon adtak elő. Néptánc és lakodalmas zajlott. Előadott a két nap alatt a Bódi György és Balogh Éva dirigálta Csanak Zenekar, a Kalocsainé Csillik Mária vezette Nagyrédei Asszonykórus, a Kovács Zoltánné Lajos Krisztina irányította Nagyrédei Férfi Dalárda, valamint a meghívott palóc településről a Turai Zsinnyegők Néptánccsoportja, továbbá a vendég Nagyhegyesi Énekkar.
Fiam, melyik csaj tetszik a legjobban?
A Virtus Kamara Táncegyüttes mesedarabbal is készült a gyerekeknek. A kör művészeti vezetője Albunovics Milán. A Molnár József Művelődési Ház színpadán fergeteges előadást láthatott a közönség. Bengyáló, a leleményes mindenkit lenyűgözött.
Kormányváltás. Siposné Fodor Judit polgármester már annyira demokratikusan irányítja a települést, hogy a kormányt átengedte a fesztivál hétvégéjére
Lehetett arcot festetni, de az óvodásoknak csillámtetoválásra is adódott mód. A rendőrautót is átforgathatták és kibelezhették a gyerekek, a rendőrbácsit már nem.
Egy másodperc múlva mi következik? A tippeket várjuk a fogadóirodában!
Volt ugrálóvár, körvonat, célba dobás, íjazás, dodgem. A Bokréta Nyugdíjas Kör fánkot készített a gyerekeknek. Krumplicukros édességes, krumplilángos-sütő, büfés, pálinkás, sörös, fejős hot-dogos és mojitós kínált még további nyalánkságokat.
Kit szabad felkérnem? Tudjátok mit? Táncoljunk mindannyian!
Nagyrédének tehát egy remek hangulatú szüreti fesztiválja volt, amit igenis megérdemelt a paraszt. Mert az a sok verejték, melyet kifacsart magából egész éves ténykedésével a szőlőben, igenis pihenést, sőt utána ünnepet kívánt. Ezek kijárnak azoknak, akik magukat nem kímélve ápolták, gondozták azt a szőlőt, amely néha már kozmetikázottabbnak tűnt, mint maga, aki művelte. Szép és fésült sorok, harsogó és fodrásznál nyírt vegetáció, kapált és kozmetikázott közök és tövek, egészséges anyagokkal táplált tőkék, mintha csak ember lenne, az ami a határban vár minket minden hajnalban, mintha csak a társunk lenne mindaz, aki vár minket minden hajnalban. Hogy a szeretetteljes bánás eredményeként elhozza nekünk azt, ami az ő szívéből jövő kincs: a szőlőfürtöt. Amely kincs olyan zamatos, olyan édes, mint semmi ahhoz fogható. A szőlőszem húsának ajakunkkal érintése és nyelvünkkel ízlelése olyan, mint amikor az égiekkel találkoznánk. Megmondatott, ha ketten összegyűltök az én nevemben, ott leszek köztetek. És tényleg. És ha nem kóstoljuk a szőlőt csemegeként, hát bor lesz belőle. És bizony ez egy újabb ajándék a tőkétől. S akkor már még inkább a fellegekben járunk. Már majdnem az égieknél. Vagy egy pincében. De egy biztos, hogy a szőlő olyan kincs, ami a miénk, olyan, ami keveseknek adatik. Nem veheti el tőlünk senki. A vele való bánás a nagyrédeiek fortélya. Ha nem mint birtokot, hanem mint társat kezeljük, naggyá tesz bennünket, ahogy mi őt. S ezen nagyságok találkozása valósul meg a szüretkor, a szüreti fesztiválkor. Hogy zajlott a szüreti napok? Nagy zajjal járt, sok zenével, tánccal, és persze a szőlőlé kóstolásával. Olyan fergeteges hangulattal, amely erőt ad ahhoz, hogy jövőre újra kezdjünk mindent előlről. Olyan lendülettel, hogy jövőre végeredményként ugyanott lyukadjunk ki, mint idén: a szüreti napokon.
Képek és szöveg: Hegoczki F. Zsolt
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.